he Esse 100 KC SE Multi Fuel / Wood Burning Stove is a DEFRA approved, stunning multifuel stove with a two-tone finish and a 5kW heat output.
Out of stock
The Esse 100 KC SE features a large widescreen viewing window to give a fantastic view of the flames, as well as tapered legs which mirror the style of Esse`s hugely popular Ironheart cooker.
This beautifully energy-efficient multi fuel stove is compatible with the electric ignition kit from Esse, so there is no need for matches, lighters, or kindling.
| SKU | 100KCSE |
|---|---|
| BRAND | Esse Stoves |
| FLUE SIZE | 125mm (5″) |
| FLUE OPTIONS | Top or Rear (Interchangeable) |
| WIDTH | 545mm |
| HEIGHT | 721mm |
| DEPTH | 298mm |
| HEIGHT TO CENTRE OF REAR FLUE | 563mm |
| DEPTH FROM BACK TO CENTRE OF TOP FLUE | 136mm |
| EFFICIENCY (%) | 82% |
| WEIGHT (KG) | 84Kg |
| BUILT FROM | Steel Body, Cast Iron Door |
| STYLE | Contemporary, Timeless, Traditional |
| COLOUR | Brown, Grey, Red, White |
| ENERGY RATING | A |
| EXTERNAL COMBUSTION | No |
| 12MM HEARTH INSTALLATION | Yes |
| HEAT OUTPUT | 5kW |
| PARTS WARRANTY | None |
| WARRANTY | 5 Year |
| Brand | Esse |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | No |