Dartmoor W5 Eco 5kw Wood burning or multi-fuel stove
The Dartmoor W5 Eco 5kw wood burning stove, with efficient Eco 2022 performance, has been developed to allow a distance to combustibles of only 50mm to the rear**. The wide door and excellent view of the fire. An ideal choice for smaller rooms with larger fireplaces.
Out of stock
| Nominal Output | 5Kw |
| Efficiency | 83.1% |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Standard Leg Length | 105mm (2″) |
| Top Flue Centre from rear of stove | 133mm |
| Rear Flue Centre from floor | 475mm |
| Mean CO emission | 0.11 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Dartmoor W5 Eco | Colour Flat Black | Dimensions (mm) W: 565 H: 640 D: 320 |
Inc handle D: 375 |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove | Side of Stove | Minimum from back of appliance to combustibles with double heat and spigot shield fitted ** |
| Dartmoor W5 Eco | 200 | 350 | 50 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Muliti-fuel, Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |