The Sherford 8 Eco 8kw wood burning stove is Eco 2022 compliant, offers efficiency and an exceptional Clearburn Airwash system helping to maintain a clearer view of the fire. With its stylish modern looks it will enrich any room contemporary or traditional.
Out of stock
Sherford 8 Eco Se – Key Facts
| Nominal Output | 8kw |
| Efficiency | 75.1% |
| Flue Size | 150mm (6″) |
| Flue Centre Top | 145mm |
| Flue Centre Rear | 478mm |
| Mean CO emission | 0.08 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Sherford 8 Eco | Colour Flat Black | Dimensions (mm) W: 576 H: 645 D:410 | Inc handle D: 460 | Flue Centre top from heat shield D: 145 |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove | Side of Stove |
| Sherford 8 Eco | 300 | 400 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 8Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |