Traditional or contemporary, the new FX5 5kW multi fuel stove looks as harmonious in a farmhouse ingelnook as it does in a newly built townhouse. For people living in a smoke-controlled area, ther FX5 is DEFRA exempt for wood burning. This means they meet the latest UK Clean Air Act, giving a greener source of heat.
Out of stock
| Colour | matt black |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Warranty | 7yrs |
| Fuel | Multifuel |
| Nominal Output | 5kw |
| EcoDesign | Yes |
| Made In | Britain |
| Efficiency | 81.5%/82.1% |
| Height | 509mm |
| Width | 404mm |
| Depth | 327mm |
| Log Size | 300mm//12″ |
| Flue Exit | top/rear |
| Flue Diameter | 125mm |
| Hearth | 12mm |
| Minimum distance from combustible materials – rear | 800mm |
| Minimum distance from combustible materials – side | 750mm |
| Brand | Fireline |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | Yes |