| Height | 615mm |
| Width | 570mm |
| Depth | 340mm |
| Nominal Output | 5.0kW |
| Ecodesign Ready | YES |
| Energy Rating | A+ |
| Recommended heat area up to | 70 Cubic meter |
| Efficiency | W 81.1% C 70..7% |
| CO @ 13% | W 0.06 C 0.17 |
| Particulates mg/mo3 @13% | W 23 C 22 |
| Maximum log length | 300mm |
| Distance combustible materials rear | 100mm |
| Distance combustible materials side | 250mm |
| Weight | 110KG |
| Distance to centre of top flue outlet from back of stove | 130mm |
| Height to centre of rear outlet | 514mm |
| Colour | BLACK |
| En | 13240 |
| Suitable for glass floor plate | YES |
| Optional closed combustion | YES |
| Smoke Control | YES |
Out of stock
The Woodland stove was Best 5kW stove at both Hearth & Home and Build it awards in 2016. The Woodland is designed for burning wood efficiently and cleanly. Easy to use the Woodland stove has a multipurpose, three way air control adjustment system, allowing for optimum combustion. The tertiary air also aids post combustion of the flue gases; so ultimately, your stove will burn cleanly, creating as much energy from your fuel as possible. Now fully compliant with Eco-Design Regulations for 2022.
By buying this stove you are contributing £10 to the Woodland Trust, and helping to plant native trees in the UK.
| Brand | Mendip |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | No |