The Trinity I – ECO is a compact woodburning stove in the contemporary range with distinct square styling. The large glass panel is swept clean by a powerful airwash to give excellent views of the flames. Being DEFRA exempt means you can burn wood even in smoke controlled areas. It has a 5Kw output and is finished in matt black paint.
Out of stock
The Trinity Eco is easy to operate and has a convenient ash removal system with an anti-spill lid.
| Height | 766mm |
| Width | 397mm |
| Depth | 363mm |
| Output Range | 5Kw nominal (3.5Kw min / 8.5Kw max) |
| Efficiency | 72.5% (gross) 79.4% (Nett) |
| Hearth Requirement | Superficial non combustible 12mm hearth required (see Bldg Regs) – below 100 degrees |
| Weight | 90Kg |
| Flue Diameter | 125mm |
| Smoke Exempt? | Yes |
| Log Length | 40cm |
| EEI classification for ecolabelling 2018 | A+ |
| Brand | ACR |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | No |