The Croft Clearburn Eco range of stoves are designed on simple clean-cut lines and will grace any home, old or new.
As with all our Clearburn Eco wood burning stoves, the Clearburn Junior Eco has a substantial double-glazed door panel and pre-heat Airwash system to provide a stove that is more environmentally friendly. The Eco 2022 compliant Junior Eco is approved for use in smoke control areas.
Out of stock
| Colour | Details | Dimensions |
|---|---|---|
| Flat Black | Croft Junior Profiled Top | W: 460 H: 635 D: 380 |
| Flat Black | Croft Junior Rolled Edge Top | W: 490 H: 635 D: 380 |
| Nominal Output | 5Kw |
| Efficiency | 82.4% |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Standard Leg Length | 100mm (4″) |
| Flue Centre Top | 100mm |
| Flue Centre Rear | 490mm |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove |
Side of Stove |
With Rear Heat Shield |
| Croft Clearburn Junior Eco | 200 | 400 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |