The F2 Fires Vue Landscape Ecodesign Ready Stove is a beautifully crafted, British designed, cast iron multi fuel stove. With a large glass viewing area and simple traditional design is perfect in a traditional or contemporary setting.
Out of stock
With a choice of top or rear outlet and an output range from 4-8kW choosing where you want your stove installed couldn’t be easier.
| Guarantee | 5 Years |
|---|---|
| Airwash System | Yes |
| Construction | Cast Iron |
| Efficiency | 80.3% |
| Energy Rating | A Plus |
| Flue Outlet | Top & Rear (Interchangeable) |
| Flue Size | 5-inch (125mm) |
| Fuel Type | Wood or Multi Fuel |
| DEFRA Approved | Yes |
| Grate Type | Multifuel Grate (to burn Wood & Coal) |
| Log Length | 375mm |
| Heat Output | 5.0kW |
| Suitable For 12mm Hearth | Yes |
| External Air Compatible | No |
| More Colours | No |
| Distance to Combustibles – Sides | 450mm |
| Distance to Combustibles – Rear | 300mm |
| Brand | F2 Fires |
| Sweep Flue through Stove? | Yes |
| DEFRA Approved | Yes |
|---|---|
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Brand | Mendip |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |