Pevex 60 Inset Convector 6-9kW. The Pevex 60 Inset is a high output inset stove designed to fit into a standard UK 16” x 22” fireplace opening and with a unique cassette design for easy installation. This stove offers a huge increase in efficiency over an open fire but will also add a lovely focal point to your room.
Out of stock
| Fuel Type | Multifuel |
|---|---|
| Design | Inset |
| Door | Single Door |
| Output | 6.5kW |
| Output Range | 4-9kW |
| Flue Outlet | Top |
| Flue Diameter | 125mm |
| Approvals | DEFRA Approved |
| Additional Features | Airwash, Cleanburn |
| Energy Rating | A |
| Efficiency | 79 |
| Warranty | 5 Years |
| In Room Height | 606mm |
|---|---|
| In Room Width | 545mm |
| In Room Depth | 133mm |
| Inset Width | 410mm |
| Inset Depth | 350mm |
| Rear To Centre Top Flue | 83mm |
| Brand | Pevex |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 6.5Kw |
| View In Store | No |