The Bransdale has exceptionally good combustion and is instantly controllable. Once a good fire is established, the stove can be controlled by the two air vents near the top of the stove, making it easy to operate.
Out of stock
| DEFRA Approved with Smoke Control | No |
|---|---|
| Stove Efficiency | 79.3% |
| Heat Output | 8 kW |
| Fuel Type | Multifuel |
| Height | 578 mm |
| Width | 525 mm |
| Depth | 515 mm |
| Weight | 100 kg |
| Manufacturer | Town & Country |
| British Made | Yes |
| DEFRA Approved | Yes |
|---|---|
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Brand | Town & Country |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 8Kw |
| View In Store | Yes |