The new Dartmoor 5 Eco 5kw wood burning stove offers performance, versatility and efficiency. This compact Eco 2022 compliant stove includes a powerful Airwash system for a clearer view of the fire, and has been developed to allow a distance to combustibles of only 150mm to the rear. An ideal choice for Eco efficiency and smaller fireplaces.
Out of stock
Dartmoor 5 Eco – Key Features
| Nominal Output | 5Kw |
| Efficiency | 82.1% |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Standard Leg Length | 50mm (2″) |
| Top Flue Centre from rear of stove | 133mm |
| Rear Flue Centre from floor | 435mm |
| Mean CO emission | 0.08 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Dartmoor 5 Eco | Colour – Flat Black | Dimensions (mm) W: 430 H: 540 D: 315 | Inc handle D: 375 |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove | Side of Stove |
| Dartmoor 5 Eco | 150 | 550 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |