The new Woodbury 5 Eco, a highly efficient 5kw wood burning stove with clean lines and a new slimline door maintains an excellent view of the flames. The Woodbury 5 Eco incorporates attractive features with elegant but robust legs, and its stylish modern looks will enrich any traditional or modern home.
Out of stock
Woodbury 5 Eco – Key features
• Eco 2022 compliant (Ecodesign Ready)
• 5kw Nominal output
• Exceptional Clearburn pre-heated Airwash system
• Cool touch stainless steel door handle
• Primary and secondary air controls
• APPROVED for use in smoke control areas
• Stainless steel Airwash control knobs as standard
Woodbury 5 Eco – Key facts
| Nominal Output | 5kw |
| Efficiency | 82.4% |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Top Flue Centre from rear of stove | 135mm |
| Rear Flue Centre from floor | 490mm |
| Mean CO emission | 0.09 |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
Woodbury Eco 5 – Options
• Wood stove or Multi-fuel stove*
• Closed combustion – Optional
• Rear or top flue outlets
| Woodbury 5 Eco | Colour Flat Black | Dimensions (mm) W: 460 H: 635 D:345 | Inc handle D: 395 | Flue Centre top from heat shield D: 135 |
| Woodbury 5 Eco | Rear of Stove | Side of Stove |
| Distance to combustibles (mm) | 200 | 400 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |