The Sherford Slimline 5 High Eco extends this successful range of wood burning stoves. The new Sherford Slimline 5 High Eco has raised elegant but substantial legs contributing to the contemporary aspect the Sherford emanates.
Out of stock
Sherford Slimline 5 High Eco
Key Features:
Sherford Range Options
| Nominal Output | 5Kw |
| Efficiency | 81.4% |
| Flue Size | 125mm |
| Standard Leg Length | 100mm |
| Dimensions (w x h x d) | 576 x 810 x 345mm |
| Depth with Handle | 395mm |
| Flue Centre Top | 135mm |
| Flue Centre Rear | 495mm |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove |
Side of Stove |
With Rear Heat Shield |
| Sherford Slimline 5 High Eco | 250 | 500 | – |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |