The Croft Clearburn Slimline 5 Eco wood burning stove is designed on simple clean-cut lines with the advantage of a flat heating area on top. Like the Croft Junior Eco this Ecodesign Ready 5kw stove has the advantage of having a wide viewing window.
Out of stock
| Nominal Output | 5Kw |
| Efficiency | 81.4% |
| Flue Size | 125mm (5″) |
| Standard Leg Length | 100mm (4″) |
| Flue Centre Top | 103mm |
| Flue Centre Rear | 475mm |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Profile Flat Top | W: 585mm x H: 635mm x D:360mm D: 382mm – with handle |
| Rolled Edge Top | W: 622mm x H: 635mm x D:360mm D: 382mm – with handle |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove |
Side of Stove |
With Rear Heat Shield |
| Croft Slimline 5 Eco | 250 | 500 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 5Kw |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |