The Trinity III Eco has distinct square styling and is a compact, contemporary woodburning stove with side glasses. The powerful airwash keeps the door glass panel clean to give great views of the fire.
It has a 5Kw output and is DEFRA exempt meaning you can burn wood in a smoke controlled zone.
It has an easy to operate single air control and a convenient ash removal system with anti spill lid.
Out of stock
| Height | 766mm |
| Width | 397mm |
| Depth | 363mm |
| Output Range | 5Kw nominal (3.5Kw min / 8.5Kw max) |
| Efficiency | 72.5% (gross) 79.4% (nett) |
| Hearth Requirement | Superficial non-combustible 12mm hearth required (see Bldg Regs) – below 100 degrees |
| Weight | 90Kg |
| Flue Diameter | 125mm |
| Smoke Exempt? | Yes |
| Log Length | 40cm |
| EEI classification for ecolabelling 2018 | A+ |
| Brand | ACR |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | No |