Designed directly in response to feedback from customers for a stove suitable for smaller interiors, the Compact 5 might be the Blithfield’s little sister, but she packs no less of a punch!
While the dimensions have been trimmed, nothing has been compromised when it comes to performance. No wonder it’s an award-winner!
Out of stock
| Fuel | Wood Burning & Multi-Fuel |
|---|---|
| Nominal Output | 5kW |
| Energy Rating | A |
| Dimensions | 430mm(W) 610mm (H) 335mm (D) |
| Weight | 85kg (119kg with log store) |
| Glass Size | 300x250mm |
|---|---|
| Flue Size | 5” / 130mm |
| Warranty | 7 Years |
| Brand | Clock |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | Yes |