Indulge in the good things in life with the Clock Double. As the only double-sided stove currently on the market that is fully Eco-design 2022 compliant (we believe), investing in this modern classic not only gives your home a show-stopping centre piece, it’s future-proofed too.
Out of stock
| Fuel | Wood Burning & Multi-Fuel |
|---|---|
| Nominal Output | 10kW |
| Output Range | 8kW – 14kW |
| Dimensions | 535mm(W) 655mm (H) 600mm (D) |
| Weight | 175kg |
| Glass Size | 345x246mm |
|---|---|
| Flue Size | 6” / 150mm |
| Warranty | 7 Years |
| Brand | Clock |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 10Kw |
| View In Store | Yes |