The Dartmoor 8 wood or multi-fuel stove has been developed to provide a wide door 8kw stove with a clear view of the flames. An ideal choice for rooms with larger fireplaces.
Out of stock
Dartmoor 8 features
| Colour | Details | Dimensions |
|---|---|---|
| Flat Black | Dartmoor 8 Profiled Flat Top | W: 565 H: 640 D: 343 |
| Nominal Output | 8Kw |
| Efficiency | 74.90% |
| Flue Size | 150mm (6″) |
| Standard Leg Length | 105mm (4.1″) |
| Optional Integral Boiler | No |
| Optional Double Wrap Boiler | No |
| Optional Flat Back Boiler | No |
| Flue Centre Top | 115mm |
| Flue Centre Rear | 475mm |
| Energy Efficiency Rating | A |
| Distance to combustibles (mm) | Rear of Stove |
Side of Stove |
With Rear Heat Shield |
| Dartmoor 8 | 900 | 600 | 475 |
| Brand | Dean Forge |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 8Kw |
| Fuel Type | Muliti-fuel, Wood |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |