Ekol stoves are DEFRA Approved/Approved for burning wood in any part of the UK including smoke controlled areas, city or town. The ultra-clean burning technology of Ekol Stoves which achieves this also makes for an easy to use stove with a unique flame pattern which is simply mesmerising.
Out of stock
| Guarantee | 5 Years |
|---|---|
| Airwash System | Yes |
| Construction | Cast Iron |
| Efficiency | 80.30% |
| Energy Rating | A |
| Flue Outlet | Top & Rear (Interchangeable) |
| Flue Size | 5-inch (125mm) |
| Fuel Type | Wood or Multi Fuel |
| DEFRA Approved | Yes |
| Grate Type | Multifuel Grate (to burn Wood & Coal) |
| Log Length | 300mm |
| Heat Output | 5.0kW |
| Suitable For 12mm Hearth | Yes |
| External Air Compatible | No |
| More Colours | No |
| Distance to Combustibles – Sides | 800mm |
| Distance to Combustibles – Rear | 820mm |
| Brand | Ekol |
| Stove Window Size (Width mm x Height mm) | 220mm x 204mm |
| Brand | Ekol |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 5Kw |
| View In Store | No |