The Ekol 8 Crystal DEFRA Approved stove is a traditional solid cast iron construction hand-made in the same way stoves have been made for the last 200 years, but using the latest technological advances in the firebox and airflow design.
The Crystal 8 model is a truly advanced stove which is highly efficient, ultra clean burning, simple to operate, with robust, durable construction throughout and no delicate parts to go wrong.
Out of stock
| Guarantee | 5 Years |
|---|---|
| Airwash System | Yes |
| Construction | Cast Iron |
| Efficiency | 78% |
| Energy Rating | A |
| Flue Outlet | Top & Rear (Interchangeable) |
| Flue Size | 5-inch (125mm) |
| Fuel Type | Wood or Multi Fuel |
| DEFRA Approved | Yes |
| Grate Type | Multifuel Grate (to burn Wood & Coal) |
| Log Length | 300mm |
| Heat Output | 8.0kW |
| Suitable For 12mm Hearth | Yes |
| External Air Compatible | No |
| More Colours | No |
| Distance to Combustibles – Sides | 375mm |
| Distance to Combustibles – Rear | 400mm |
| Brand | Ekol |
| Stove Window Size (Width mm x Height mm) | 242mm x 275mm |
| Brand | Ekol |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 8Kw |
| View In Store | No |