The Studio 1 Freestanding Gas Stove offers the stunning visuals and high efficiency heating provided by the Studio inset models all housed in a stylish, contemporary stove form.
Out of stock
| SKU | 508-147 |
|---|---|
| BRAND | Gazco |
| WIDTH | 910mm (Stove), 1105 (Plinth), 1150 (Bench) |
| HEIGHT | 596mm (Stove), 53mm (Plinth), 300mm (Bench) |
| DEPTH | 396mm (Stove/Bench), 485mm (Plinth) |
| DEPTH FROM BACK TO CENTRE OF TOP FLUE | 148mm |
| EFFICIENCY (%) | 72% |
| BUILT FROM | Steel Body, Cast Iron Door |
| STYLE | Contemporary |
| COLOUR | Black |
| ENERGY RATING | D |
| HEAT OUTPUT | 6kW |
| PARTS WARRANTY | None |
| WARRANTY | 1 Year |
| DEFRA Approved | Yes |
|---|---|
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Fuel Type | Gas |
| Brand | Gazco |
| Live Fire Display In Store | No |
| Output | 6Kw |
| View In Store | No |