As the big brother to the original Blithfield, the Clock Blithfield 8 provides a larger than average view of the fire through the air-washed glass and boasts one of the most precise controls over the burn rate and flame pattern of any stove on the market. With a nominal output of 8kW it suits larger rooms.
Out of stock
| Fuel | Wood Burning & Multi-fuel |
|---|---|
| Nominal Output | 8kW |
| Dimensions | 590mm(W) 680mm (H) 390mm (D) |
| Weight | 145kg |
| Flue Size | 6″ 150mm |
| Warranty | 7 Years |
|---|
| Brand | Clock |
|---|---|
| DEFRA Approved | Yes |
| Freestanding / Inset | Freestanding |
| Output | 8Kw |
| Fuel Type | Muliti-fuel |
| Live Fire Display In Store | No |
| View In Store | No |